Természet és madárvédelem

A szervezet létrejöttének egyik fő motivációja az a kíváncsiság volt, amely révén néhány böszörményi fiatal – akik idejük egy jelentős részében a böszörményi határ madarai után jártak – feltérképezte Hajdúböszörmény közigazgatási területének megőrzésre érdemes élőhelyeit 1985-1990 között. Majd 1992-ben ezen tapasztalatok és összegyűjtött megfigyelési adatok alapján készítette elő az egyesület több helyi jelentőségű természetvédelmi terület védetté nyilvánítási javaslatát. Ezt követően 2002-ben, majd 2008-2012 között több ízben éltünk hasonló javaslattételi lehetőséggel Bagamér, Kismarja, Hortobágy és Sárospatak települések esetében, új helyi védett területek, valamint védett emlékek (fák, fasorok) kapcsán.
Az egyesület tagjai elsősorban a madárvédelem és -monitoring területén igyekeztek eleinte a Hajdúságban, majd később hazánk észak-keleti csücskének más tájain is jeleskedni. Ennek révén a fehér gólya védelme kapcsán számos műfészek kihelyezését végezték el vagy jártak közben. Valamint 5-6 helyszínen alakítottak ki mesterséges odútelepet énekesmadaraknak, valamint egy helyszínen pusztai ragadozómadaraknak (vércséknek). Emellett ragadozó műfészkek és szalakóta odúk kihelyezésére is több ízben sor került.
Ezen kívül több alkalommal foglalkoztak botanikai mentéssel és telepítéssel kunhalmok és löszmezsgyék mentén, valamint közel 10 ezer védett és veszélyeztetett lágyszárú növény visszatelepítésére került sor 2019-2021 között a Debrecen-hajdúböszörményi tölgyesek Natura 2000 területen, a ’Na-Tu-Re’ projekt keretében.
A természeti értékek védelme céljából az egyesület a kezdetektől igyekszik olyan táborokat szervezni, amelyekben a résztvevő fiatalok önkéntes tevékenységek révén segíthetik szakmai irányítás mellett a természetvédelmet. Ezek során arra alkalmas erdőrészek vagy gyepterületek idegenhonos özönnövényeinek visszaszorítását végezzük, továbbá már meglévő vagy új természetvédelmi berendezések kihelyezését, karbantartását végezzük (pl. denevérodúk)



