Az egyesület 1991 őszén alakult Hajdúböszörményi Ifjúsági Természetvédő Kör néven. Ekkoriban a környezeti nevelésre és a természetvédelemre koncentráltunk tevékenységeink megszervezésében, melyek főleg városunk – Hajdúböszörmény – vonzáskörzetében valósultak meg. Az évek során fokozatosan kapcsolódtunk be a környezet- és fogyasztóvédelembe, a területfejlesztésbe és az ökoturisztikába, valamint közösségi és társadalmi részvételt erősítő tevékenységekbe.
Székhelyünk és egyben központi irodánk Hajdúböszörmény főterén található. Egy saját tulajdonú táborhellyel is rendelkezünk a Bodrog partján, ahonnan vízitúrákat szervezünk. Szerteágazó feladatköreink ellátását futó pályázati projektjeink függvényében 5-10 főállású munkatárs és több tucatnyi aktív önkéntes segíti. Hazai szinten együttműködés jellemzi munkánkat a regionális környezetvédelmi hatóságokkal, számos, a környezetvédelem és területfejlesztés mentén szerveződő civil szervezettel, valamint önkormányzatokkal és oktatási intézményekkel. Helyi szinten pedig mind a Hajdúságban, mind pedig a Bodrog mentén igyekszünk más területek mentén szerveződő civil közösségekkel is a partnerségre helyi együttműködések és programok kapcsán, amelyekben gyakran kezdeményező szerepet vállalunk. Különböző programjaink kapcsán jelentetünk meg, illetve jelentettünk meg tematikus hírleveleket is.
Küldetésünk a természet megóvása és a felnövekvő generáció környezeti tudatának kialakítása, illetve a felnőtt korosztály rossz beidegződésének helyes útra való visszaterelése, ezáltal a fenntarthatóságra való törekvést segítjük elő. Programjaink többsége interaktív jellegű, melyek a környezeti nevelésen kívül közösségformáló erővel is bírnak.
Céljaink között szerepel, hogy a Hajdúságban, különösen a Hajdúböszörményben élő emberek megismerjék tevékenységünket, különböző szemléletformáló előadásaink illetve programjaink által. A legfőbb hangsúlyt a környezetvédelem, a természetvédelem, illetve az egészségmegőrzés kap.
Tevékenységeink célcsoportja elsősorban Hajdúböszörmény és a hajdúsági települések lakossága, különösen a tanuló ifjúság, a hátrányos helyzetben élő rétegek, helyi önkéntesek, civil szerveződések, öntevékeny kezdeményezések, kis- és középvállalkozások. Ezen kívül Északkelet- Magyarországon, valamint nemzetközi együttműködések kapcsán a Magyarország-Szlovákia határmenti térségben élők
A Debreceni Egyetemen 1998-ban szerzett bölcsész diplomát, majd később területfejlesztési képesítést. Részt vett a Magyar Természetvédők Szövetségének a budai várban tartott alakuló ülésén 1989-ben, amely a kezdő lökést adta két évvel később az egyesület megalakulásához. A Zöld Körnek kezdetektől a vezetője, amellet saját társasvállalkozásának ügyvezető teendőit is ellátja, hobbija a természetfotózás.
Történelem szakos tanár, a hajdúböszörményi középiskolai kollégium vezetője és a helyi értéktár bizottság tagja. A szervezet kerékpáros és magashegyi turisztikai programjainak felelőse és vezetője, valamint az elnök akadályoztatása esetén annak teljesjogú helyettese.
A Debreceni Egyetemen szerzett pedagógiai diplomát, de főtevékenysége a méhészkedés. 1994-ben az egyesület színeiben szerzett önkormányzati mandátumot Hajdúböszörmény Város Képviselő-testületében, majd ezt követően több cikluson keresztül független képviselőként vett részt a helyi közéletben és képviselte a környezeti érdekeket.
Vadgazdálkodási üzemmérnök, jelenleg faápolóként dolgozik vállalkozóként.
Villamosmérnök, jelenleg a vállalati szektorban dolgozik projektmérnökként.
Környezetgazdálkodási üzemmérnök, valamint vízügyi szakmérnök és szakértő. A Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság vezető munkatársa.
Környezetgazdálkodási üzemmérnök, valamint hulladékgazdálkodási szakmérnök és szakértő. A helyi hulladékgazdálkodási cég divízió vezetője, valamint egy kézműves sörüzem tulajdonosa.
A Debreceni Egyetem Természettudományi Karán szerzett tájvédő geográfus egyetemi diplomát. Különböző területeken tevékenykedett már, de jelenleg az Európai Szolidaritási Testület által támogatott ifjúsági projektek adminisztrációját végzi és emellet segíti a szemléletformáló tevékenységeket.
A Debreceni Egyetem Természettudományi Karán szerzett tájvédő geográfus egyetemi diplomát, környezeti tanácsadóként került az egyesülethez 2007-ben, akkor a debreceni Környezeti Tanácsadó Irodánkban kezdte mozgalmi pályafutását. Jelenleg irodavezető munkatárs.
A Debreceni Egyetem Természettudományi Karán szerzett biológus egyetemi diplomát, környezeti nevelőként került az egyesülethez 2018-ban, amelynek jelenleg a fenntarthatóságra nevelésért felelős munkatársa, valamint a nemzetközi együttműködések adminisztrációjának felelőse.
Környezetvédelmi ökológus és a természettudományok doktoraként a természetismereti foglalkozások, valamint terepfoglalkozások segítője.
Nyugalmazott villamosmérnök, felsőfokú angol nyelvtudással.
A Debreceni Egyetem természetvédelmi mérnök hallgatója. A természetvédelmi és -nevelési programok segítője.
A Tokaj-Hegyalja, a Zemplén és a Bodrogköz természetes élőhelyeinek és madárvilágának ismerője. A természetvédelmi önkéntes programok mentora és irányítója.
A Debreceni Egyetemen szerzett pedagógiai diplomát, de emellett asztalos képesítéssel is rendelkezik. Alapvető feladata az egyesületnél a raktáron lévő eszközök, készletek és installációk nyilvántartása és szükség szerint mozgatásuk segítése.
Munkánk során szorosan összekapcsolódik a környezetvédelem és a környezeti nevelés fogalma, témaköre. Szemléletformáló programjaink kiemelt célcsoportja az iskolás és óvodás korosztály, hiszen a környezettudatosságra nevelést érdemes minél korábban elkezdeni. A természet értékeit, elemeit megóvó helyes attitűdök kialakítása céljából a gyerekeket tanító pedagógusok, nevelők és a kedves szülők közreműködését is igyekszünk elnyerni. Ezért változatos programok biztosítására törekszünk, minden korosztály számára kínálva lehetőséget a játszva tanulásra és tartalmas időtöltésre. Törekszünk a rendszer szintű, a „minden mindennel összefügg” alapelvet hangsúlyozni, hogy az emberek felismerjék: Mindannyian a Földünk környezetének részesei vagyunk, ezért felelősséggel tartozunk annak állapotáért, értékeinek megőrzéséért.
Interaktív vándorkiállításaink fontos témákat mutatnak be és tárják fel a problémák gyökereit, amelyeket rendszerint oktatási intézményekben vagy kulturális eseményeken mutatunk be. Ezeket a tárlatokat opcionális tárlatvezetés és egyéb foglalkoztató elemek, totó és kiegészítő előadások tehetik érdekesebbé.
A vándorkiállításokon túl Bodrogkeresztúrban üzemel a tavasztól-őszig látogatható állandó kiállításunk, amely a Gólyavédelmi Központunk nevet kapta és madárvédelemre, azon belül a fokozottan védett fehér gólya védelmére hívja fel a figyelmet.
Többnyire iskoláskorú gyermekeket megcélozva ismeretbővítő foglalkozásokat is tartunk, melyek rendszerint 45 perces, szakértő által tartott előadások, melyeken az előadók kisfilmek, kvízek vetítésével és PPT bemutatók segítségével járják körbe az adott témakört, jellemzően helyi példákkal és megoldási lehetőségekkel, valamint a mindennapokban alkalmazható környezettudatosságra nevelő, a rendszerszintű összefüggésekre rávilágító helyes attitűdök felvázolásával és népszerűsítésével.
Így szó esett már a hulladékok témaköréről, az energiahatékonyságról, a klímavédelemről, a természetvédelem fontosságáról, a Debrecen-hajdúböszörményi tölgyesek és a Bodrog folyó mentének élővilágáról, madár- és beporzó-védelemről és számos egyéb izgalmas témáról.
A nyár folyamán egyesületünk különböző táborokat szervez fiataloknak. Döntően a Bodrogolasziban lévő táborhelyünkön és vízitúra bázisunkon az évek során számtalan természetvédelmi, gyógynövényismereti, horgász-, alkotó- és sporttábort valósítottunk már meg. Erasmus+ ifjúsági cserék alkalmával az európai fiatalok klímavédelmi és hulladékgazdálkodási ismeretekkel gazdagodhattak, illetve 1 hónapos, Európai Szolidaritási Testület által támogatott önkéntes programon vehettek részt, mely programok változatos témával történő folytatását a jövőben is tervezzük.
A szervezet létrejöttének egyik fő motivációja az a kíváncsiság volt, amely révén néhány böszörményi fiatal – akik idejük egy jelentős részében a böszörményi határ madarai után jártak – feltérképezte Hajdúböszörmény közigazgatási területének megőrzésre érdemes élőhelyeit 1985-1990 között. Majd 1992-ben ezen tapasztalatok és összegyűjtött megfigyelési adatok alapján készítette elő az egyesület több helyi jelentőségű természetvédelmi terület védetté nyilvánítási javaslatát. Ezt követően 2002-ben, majd 2008-2012 között több ízben éltünk hasonló javaslattételi lehetőséggel Bagamér, Kismarja, Hortobágy és Sárospatak települések esetében, új helyi védett területek, valamint védett emlékek (fák, fasorok) kapcsán.
Az egyesület tagjai elsősorban a madárvédelem és -monitoring területén igyekeztek eleinte a Hajdúságban, majd később hazánk észak-keleti csücskének más tájain is jeleskedni. Ennek révén a fehér gólya védelme kapcsán számos műfészek kihelyezését végezték el vagy jártak közben. Valamint 5-6 helyszínen alakítottak ki mesterséges odútelepet énekesmadaraknak, valamint egy helyszínen pusztai ragadozómadaraknak (vércséknek). Emellett ragadozó műfészkek és szalakóta odúk kihelyezésére is több ízben sor került.
Ezen kívül több alkalommal foglalkoztak botanikai mentéssel és telepítéssel kunhalmok és löszmezsgyék mentén, valamint közel 10 ezer védett és veszélyeztetett lágyszárú növény visszatelepítésére került sor 2019-2021 között a Debrecen-hajdúböszörményi tölgyesek Natura 2000 területen, a ’Na-Tu-Re’ projekt keretében.
A természeti értékek védelme céljából az egyesület a kezdetektől igyekszik olyan táborokat szervezni, amelyekben a résztvevő fiatalok önkéntes tevékenységek révén segíthetik szakmai irányítás mellett a természetvédelmet. Ezek során arra alkalmas erdőrészek vagy gyepterületek idegenhonos özönnövényeinek visszaszorítását végezzük, továbbá már meglévő vagy új természetvédelmi berendezések kihelyezését, karbantartását végezzük (pl. denevérodúk).
Kampánytevékenységeink célja, hogy a célközönségünk megismerje a környezetvédelem legfontosabb alapfogalmait és jelen korunk környezeti problémáit, segítve ezáltal is a helyes ökológiai szemléletmód kialakulását és egy-egy adott probléma megoldását.
Lakossági figyelemfelkeltő kampányaink segítik a figyelmet egy adott környezeti problémára irányítani, ami mellett igyekszünk annak megoldási lehetőségeit is feltárni közértehető formában. Ilyen kampányok közül a legtöbb energiát a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésének időszakában a helyes hulladékgazdálkodással kapcsolatos lakossági attitűdökre fordítottuk, amelynek kapcsán újabban a megelőzésre és tudatos fogyasztásra, valamint a házi komposztálás népszerűsítésére helyezzük a hangsúlyt. De több alkalommal szerveztünk demonstrációs céllal szemétszüretet a Bodrog folyón, amelynek szerepét újabban a PET Kupa vette át – amelynek első futamában társszervezőként vettünk részt. Ezen túl ugyancsak több kampányunk szolgálta az energiatudatosság ösztönzését, valamint a környezetbarát háztartás kialakítását, amelyek kapcsán jó gyakorlatok és ’filléres’ praktikák megosztását igyekeztünk előtérbe helyezni.
Bizonyos tevékenységeinkkel az önkormányzatok természet- és környezetvédelmi feladatainak ellátását is igyekszünk segíteni illegális hulladéklerakók felszámolásával, környezetvédelmi intézkedések kommunikációjával, illetve az utóbbi években a helyi klímavédelmi célok elérésében. Ezek közül a Hajdúböszörmény Város Önkormányzatának 2023 márciusában indult nemzetközi együttműködés keretében megvalósuló “Ready4Heat” projektjét emelnénk ki, amelynek célja rövid, közép- és hosszú távú intézkedések bevezetése az egyre fokozódó nyári hőhullámok idejére. Ebben egyesületünk a legérzékenyebb helyi társadalmi csoportok érzékenyítését és felkészítést végzi, valamint szakértők bevonásával segíti egy helyi klímaalkalmazkodási stratégia kidolgozását, amely stratégai hőségriadó tervet és intézkedéseket is megfogalmaz.
A tenni akarást jól felkészült szakmai csapatunk pedagógia, oktató projektek megvalósításával ösztönzi. Ilyenek többek között az iskolai, óvodai ismeretterjesztő foglalkozások, környezet- és természetvédelmi vetélkedők, ökojátszóházak, továbbá interaktív kiállítások tárlatvezetéssel és egyéb edukációs elemekkel.
A természetvédelem és természetjárás sokak számára nehezen szétválasztható tevékenységek. Hiszen ahhoz, hogy meg tudjuk védeni a természeti értékeinket, ismernünk és járnunk kell azt. Így a legtöbb egyesületi tagunk mindkét műfaj kedvelője és gyakorlója. A Zöld Kör kezdetben csupán gyalogos túrákat szervezett, de az utóbbi időszakban több a kerékpáros és vízitúra.
Gyalogos túráink az Északi-középhegységbe vagy a Kárpátok bérceire – Erdély és a Felvidék szép tájaira -, míg vízitúráink elsősorban a Bodrogra és annak árterére kerülnek meghirdetésre. Előbbiek inkább csak a tagságnak, míg utóbbiak a Bodrogolaszi községben lévő vízitúrabázisunk okán a nagyközönségnek meghirdetve indulnak tavasztól-őszig túrakenukkal. A kerékpáros túráink alkalomszerűek, évi egy-két alkalommal meghirdetve, az utóbbi években a Kerékpárral 7 Határon át mozgalomhoz csatlakozva a romániai Bihor megye, vagy a szlovákiai Bodrogközbe karikázva 2-3 napos programok keretében.
A turizmus egy speciális, a természeti értékek felkeresését és bemutatását célzó szegmense az ökoturizmus. Ennek kapcsán gyógynövényismereti túrákat, tájbejárásokat és madármegfigyelő és fotós túrákat is szervezünk. Ezek közül szolgáltatásként hirdetjük a madárfotós programjainkat, amelyre külföldről is fogadunk vendégeket a fészkelési és vonulási időszakokban.
Bár a környezet- és természetvédelmi jelleg tevékenységeink során meghatározó, azokban a közegekben, ahol tevékenykedünk – a Hajdúságban és a Bodrog mentén – igyekszünk a közösségi életben is részt venni, így kulturális, szociális vagy éppen ifjúsági programok szervezésével építve az adott helyi közösséget. Ezek közül meghatározó programunk volt a sárospataki és a tokaji kistérségben a Bodrog Menti Felzárkóztató Programunk, amely 2011-2014 között a közösségi felzárkóztatást és a vidékfejlesztést szolgálta hét községben, köztük Bodrogolasziban. A Hajdúságban a legmeghatározóbb tevékenység azt az elmúlt években lecsendesült laza együttműködést érintette, amelyben a közművelődés terén tevékenykedő hajdúböszörményi civil szervezetek tömörültek egy informális szervezetbe több közös programba és kezdeményezésbe bekapcsolódva más területen tevékenykedő szerveződésekkel.
Ezen túl saját berkeinken belül – a Zöld Kör tagságának – is rendszeresen szervezünk közösségi programokat rekreációs, vagy csak az ’összetartozás’ erősítése céljából. Ilyenek például azok az évzáró vacsorával egybekötött események, ahol diavetítés keretében adunk számot az adott esztendőben történtekről, amely rendszerint tombolával zárul.
A hazai zöldmozgalom együttműködését több regionális kerekasztal megszervezésével és néhány alkalommal a környezet- és természetvédő szervezetek országos találkozójának házigazdájaként erősítettük. Ezek sorában az 1999-ben Hajdúböszörményben, majd 2004-ban Debrecenben voltunk a gazdái a zöldek éves országos vándorgyűlésének. 2010-ben pedig a Hortobágyon megrendezésre került találkozó társszervezői lehettünk.