Zöld Kör

A Föld Barátai Magyarország tagja

Rajtunk is múlhat, hogy dőljön-e

alt

Széles körben felháborodást keltettek a közelmúltban tapasztalt közterületi fakivágások Hajdúböszörményben.

Városukért felelősséget érző helyi lakosok fordultak tanácsért irodánkhoz ez ügyben.

A bejelentések alapján négy helyen térképeztük fel a hátramaradt csonkokat. A Görgey Artúr utcából még januárban tűntek el japánakácok. A fák tönkjei nem árulkodnak betegségről, és a helyszíni szemle megállapításai szerint sem a közlekedést, sem a szomszédos telkek tulajdonosait nem gátolták.
Március folyamán történt, hogy az engedélykiadást követő hétvégi napokban a Weszprémy Gáspár utca tujákkal és galagonyákkal lett szegényebb, holott a törvények tizenöt napot írnak elő az esetleges fellebezési eljárások megindításához.
Továbbá, az Újvárosi utcában a védett platánok egyikét is kivágták azzal az indokkal, hogy egy hatalmas üreget találtak a gyökerénél. Megítélésünk szerint az ilyen eljárás nem az érvényes jogszabályok szerint mennek végbe. Arról nem is beszélve, hogy a Baltazár Dezső utca abszolút sivár képet mutat, mióta az öreg lombosokat eltakarították onnan.

Településünk szempontjából kiemelt fontosságúnak tartjuk a zöld területek megőrzését, ápolását, melyek legfőbb ékei ezen kifejlett, számos élőlénynek otthont adó, ugyanakkor múltunkat is képviselő fás szárúak.

Levélben kértük meg városunk önkormányzatát, hogy a 2009. január 1-jén hatályba lépett ’A fás szárú növények védelméről’ szóló 346/2008. (XII. 30.) kormányrendeletet szélesebb körben alkalmazzák. Nagyobb nyilvánosságot kérünk a közterületi fás szárúak kivágását illetően, melyet olyan formában tartunk megoldhatónak, hogy a jegyző az eljárás megindításáról három napon belül jelentést tesz közzé a város honlapján, biztosítva ezzel a törvényben meghatározott ügyféli jogokat. Az eljárás véleményezésére hatvan nap áll rendelkezésre. Ez idő alatt lehetőségünk nyílna a kérdéses fákat, körülményeiket megvizsgálni.

alt

A fakivágások ellen hevesen tiltakozó lakosok így aktív partnerek lehetnének ilyen ügyekben és nem vennék személyes sérelemnek a joggal kivágott lombosokat, ugyanakkor megakadályozhatnánk az igazságtalanságokat.

Levelünkre pozitív választ remélünk. Mi tiszteljük a törvényeket, szeretnénk, ha cserébe tiszteletben tartanák, hogy nekünk minden fa fontos.