Zöld Kör

A Föld Barátai Magyarország tagja

Fészekrakó programok

altA fehér gólya (Ciconia ciconia) Magyarországon fokozattan védett fajként van nyilvántartva. Egyesületünk hosszú évek óta foglalkozik költözőmadaraink védelmével, monitoringjával és megismertetésével.

"Ha az a tó enni ád,/egy tóból áll a világ." /Zelk Zoltán/

Tizenöt éve foglalkozunk madármegfigyeléssel, monitoringgal, gólyakosár kihelyezéssel, azok rendszeres ellenőrzésével, és évről évre futtatunk madárvédelmi programokat.Fő profilunkat a fehér gólya fajvédelmi programja adja, hiszen kitartó munkánknak köszönhetően mára köztudottá vált, hogy a fehér gólya védelme szükségszerű felelősségünk. A fehér gólya szinte kizárólag épített környezetben fészkel, s ott is elsősorban rétek, vizes élőhelyek közelében.

A fehér gólya védelme érdekében kihelyezésre kerülő gólyakosarakat önkéntes segítséggel oldjuk meg. Munkatársaink ezután az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt-vel együttműködve, előre egyeztetett helyszíneken felállítják, rögzítik ezeket a fémkosarakat. A gallyakkal átszőtt fémkosarak vonzó alapot biztosítanak fészekrakó látogatóinknak.

Az elmúlt hetekben a Hortobágyi Nemzeti Park munkatársa, Horváth Tibor és egyesületünk természetvédelmi programvezetője, Bajkán János felmérést végzett a kihelyezett kosarakról. Hajdúböszörmény, Pród, Hajdúvid, Hajdúdorog, Hajdúnánás, Tedej, Téglás, Hajdúhadház és Debrecen-Józsa területén vannak ilyen mesterséges eszközök, melyeknek elsődleges funkciója az, hogy a tavasszal visszatérő madarak biztonságos, a lehető legideálisabb körülmények között költsenek és ide is térjenek vissza. Csak városunk vonzáskörzetébe közel harminc található ezekből a kosarakból. Azonban ezekből még viszonylag magas (19) az üres fészkek aránya. Erőfeszítéseinknek hosszú távon lesz komolyabb eredménye, hiszen időbe telik, míg a párok felfedezik, és áttérnek megszokott törzshelyükről a kihelyezett kosarakba.

Bankszámlaszámunkra küldött adományával a fehér gólyák, és településünk más jellegzetes, védelemre szoruló madárfajok védelmét támogatja.

alt alt