Gyertyános tölgyes

A hajdúböszörményi Város-erdő gyertyános-tölgyese 16,3 hektáron 1986 óta védett, amely ma egyben a Debrecen-hajdúböszörményi tölgyesek Natura 2000 területnek is a része. Sajnos szabadon nem látogatható, mivel a debreceni egy zárt vadaskertben található, a Nagy-tormás tisztás közvetlen szomszédságában. Megtekintése a korábbi emlegetett Peresi erdészház felől lehetséges, amelyhez előzetes egyeztetés szükséges az illetékes vadásztársasággal és a Nyírerdő Zrt. erdészével.

A gyertyános tölgyesre jellemző, hogy faállománya több fajból áll. Többnyire kocsányos tölgy, mely mellett elegyfaként megtalálható a szürkenyár, a mezei juhar, valamint a ’névadó’ gyertyán. A gyertyán ezen a területen igen érdekes fafaj, mivel inkább a magasabban fekvő domb- és hegyvidékeken alkot társulást a tölggyel. Itt nagy valószínűséggel jégkorszaki reliktumként maradt fenn, amelyből mindössze egy-két tucatnyit találunk az erdőrészben. Az erdőrész igazi természetvédelmi értékét az a néhány magyar nőszirom (Iris aphylla subsp. hungarica) polychormon jelenti, amely itt még természetesen tenyészik vadon. Ezt a félméter magasra is megnövő 2-4 sötétlila virágú, április végén-májusban nyíló növényt Kitaibel Pál híres magyar természettudós, polihisztor írta le elsőként 1803-ban.

A védett részt a vadkár elől körbekerítették a terület gazdái, így a természetvédelmi célú bejárások során is át kell mászni a vadkerítésen. De sajnos itt-ott a vadak is átjutnak rajta, hiába a mechanikai védelem. A terület a nyugati sarkán van megjelölve ovális táblával.