A Bodrogköz holtágainak egyedülálló élővilágát mutatja be a tanösvény. A holtág a folyónak olyan egykori ága, amely vagy természetes módon – azáltal, hogy a folyásirány megváltozása miatt a folyó az egyik, vagy mindkét végét beiszapolta – vagy mesterségesen a folyószabályozás során elvesztette a kapcsolatát az élővízzel. Esetünkben csak részben vesztette el a holtág a kapcsolatát a Bodrog folyóval, mert egy, a folyami gátba épített zsilip segítségével a Kelet-Bodrog-holtágba (közkeletű nevén a Berekbe) megoldható a vízutánpótlás. A Kárpát-medencében a holtágak a nagy folyószabályozásokkal keletkeztek, amelyek Vásárhelyi Pál tervei alapján 1846. augusztus 27-én a Szabolcs megyei Tiszadobnál indultak meg az első kapavágással. Majd folytatódtak 1863-tól a Bodrogon is, több tucat holtágat alakítva ki a folyó mentén. Ezek közül a maga 5,2 km hosszával a patkó alakú Berek holtág a legnagyobb, 52 hektár vízfelülettel és 1-5 méter közötti relatív vízmélységgel (átlagos vízmélysége 1,6 méter).
A tanösvény a Berek négy különböző élőhelytípusnak – lebegő hínármező, partmenti sásos és füzes területek, nyílt gyep és holtágat körülölelő galériaerdő – a növény- és állatvilágának egy szeletét mutatja be 9 állomás segítségével. Megközelítőleg 1000 méter hosszúságú nyomvonal bejárható kerékpárral vagy gyalogosan, de a területre szabadon be lehet hajtani gépkocsival is.
A tanösvény könnyedén megközelíthető Sárospatakról a Tiszacsermely irányába vezető alsóbbrendű műút mentén, közvetlenül a város végét jelző településtáblánál balra térve. Itt került elhelyezésre az első információs tábla, amely egyben a tanösvény kiindulópontja.
Bővebb információ: https://feketegolyak.hu
A tanösvény szabadon látogatható!