Ez a Debrecen-hajdúböszörményi tölgyesek Natura 2000 erdőtömbhöz tartozó erdőrész Dr. Sóvágó Mihálynak, a közelmúltban elhunyt, ornitológiai kutatásokkal is foglalkozó böszörményi ügyvédnek a javaslata alapján 1981 óta védett. A böszörményi erdőség egyik utolsó idős homoki tölgyesének idősebb fái 100-150 év közötti korúak. Az állami tulajdonban lévő 086/1a helyrajzi számú erdő vagyonkezelője a Nyírerdő Zrt., amely a 13 hektárnyi területű 35D és 36D jelű erdőtervezési-tagokban található.
Ahogyan azt a társulás neve is mutatja, két jellemző növényfaja a gyöngyvirág (Convallaria majalis) és a kocsányos tölgy (Quercus robur). Sajnos kora tavaszi hagymás növényekben (geofitonok) nem bővelkedik, de néhány karakterfaj azért még megtalálható itt (pl. keleti kontyvirág, kétlevelű sarkvirág, soktérdű salamonpecsét). S bár az ezredfordulóra eltűnt az erdőből a fokozottan védett és bennszülött magyar nőszirom (Iris aphylla subsp. hungarica), de annak több tucatnyi példányát a Na-Tu-Re projekt keretében a Debreceni Egyetem Botanikuskertjének segítségével visszatelepítettük 2020-2021 folyamán.
Az erdőrész állatvilága is gazdag, különösen annak madárvilága. De vadakban és nappali lepkékben is jelentős a még meglévő sokszínűség. Továbbá néhány hüllő- és kétéltű fajjal is találkozhatunk, különösen nedvesebb esztendőkben.
A szabadon látogatható védett erdőrészt legegyszerűbben Bodaszőlő község felől közelíthetjük meg, a Belső-erdei pihenőháztól előbb északra indulva. Az erdő az Oroszországból földgázt szállító gázvezeték nyomvonala mentén található, amely ketté is vágja a tölgyest. A védett terület sarkai ovális táblával vannak megjelölve.